BJJ

The Gentle Art

 


Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ) dünyanın en etkili ve gerçeğe dayalı dövüş sistemlerinden birisidir. Gracie ailesi tarafından geliştirildiği kabul edilen BJJ, mücadelelerin %90 ının yerde sonuçlanacağı düşüncesi üzerine kuruludur. Bu yüzden BJJ daha çok etkili yer dövüşüne odaklanmaktadır.

Burada amaç yerde rakibi eklem kırışları ve/veya boğma teknikleriyle pes ettirmektir. Ancak kavgalar her zaman ayakta başlayacağından yukarıda bahsedilen amaca ulaşabilmek için ayakta da bir o kadar etkili olmak zorunludur. Mesafe kontrolü, mesafe kapatma, clinch pozisyonları, rakibi yere indirme (takedown) gibi bir çok savaş sanatı prensibini de uygulama alanına alan BJJ böylece sadece kısıtlı prensipleri (sadece ayakta veya yerde vs.) dikkate alan diğer savaş sanatları karşısında büyük bir avantaj elde etmektedir.

Sadece bu özellikleriyle bile çok üstün bir dövüş stili olan BJJ nin asıl üstünlüğü ise fizik kanunlarını lehine kullanmakta rakipsiz olmasıdır. Stilin ana prensibi temel fizik kurallarından faydalanarak daha iri, daha güçlü ve daha saldırgan bir rakibi daha az güç ve daha küçük bir cüsse ile kontrol altına alabilmektir. Kaldıraç gücü, avantajlı tutuş ve vücut pozisyonu, insan anatomisi bilgisi, ön sezi ve sonraki hamleleri görebilme bunları yapabilmek için kullanılan silahlardan bazılarıdır. Bir süre BJJ çalışmış narin bir genç kızın hiç BJJ deneyimi olmayan iri yarı ve saldırgan bir adamı kontrol altına alıp etkisiz hale getirebilmesi bu yüzden hiç şaşırılacak bir şey değildir. Uzun yıllar BJJ yapmış fiziksel güç olarak da zirvede olan biri ise artık durdurulamaz bir güçtür.

Rakibi etkisiz hale getirirken uygulanacak şiddetin çok titiz ve hassas şekilde kontrol edilebilmesi  BJJ yi aynı zamanda diğer stillere göre (özellikle temel olarak vuruş teknikleri kullanan stiller) şartlara göre kullanılabilirlik açısından çok daha verimli kılmaktadır. Uygun bir pozisyon yakaladıktan sonra bir kişiyi hiç efor sarf etmeden, ortalığı velveleye vermeden yumuşak bir şekilde uyutabilir;

https://www.youtube.com/watch?v=8HFsyBG95rg

hiç istemeyiz ancak başka çare kalmadığında çok tehlikeli  saldırganlar karşısında sevdiklerinizin canını korumak için saniyeler içinde kol, bacak, omurga kıran korkunç bir savaşçıya dönüşebilirsiniz.

BJJ sadece bir dövüş sanatı değildir, bunun çok daha ötesinde bir yaşam tarzıdır, bilgelik ve gelişim yolculuğudur. BJJ bir ego törpüsüdür. Sizi geliştir, hem zihinsel hem de fiziksel olarak büyütür, ruhunuzu terbiye eder. Bu karmaşık ve çok da kolay olmayan yolculuk hayat dersleriyle doludur ve bu serüvende bedeniniz tahminlerinizin ötesinde gelişirken mental dünyanızda açılacak ufuklar kişisel gelişiminize seviyeler atlatacaktır.

Aslında yaşamın mimik edildiği jiu jitsu derslerinde problemli, kaba saba, sinir bozucu, zararlı ”toksik” insanlar kendilerini hemen belli ederler. Ya iyiye doğru yönelmiş bu yolculuğa katılırlar ya da filtre edilip uzaklaştırılırlar. BJJ camiasında bu hallere ait çok bilinen  sözler vardır. “Egonu kapıda bırak“ ya da “Kaybetmek yoktur, ya kazanırsın yada öğrenirsin“ gibi bir çok özdeyiş ruhsal ve zihinsel disiplinin önemine vurgu yapar. Bu dengeyi geliştiremeyen kişinin yolculuğu da çok kısa sürecektir zira yenilgiyi kabullenip bundan ders çıkartıp kendini geliştiremeyen insan sürekli kibirine yenik düşüp kendini hep aynı döngünün içinde bulacaktır. Oysa ilk bakışta olumsuz gibi görünen durumu alçak gönüllülük ile karşılayıp egosuna yenik düşmemeyi öğrenen kişi kısa zamanda gelişim gösterecektir.

Bjj de sakinleşmeyi öğrenmeden ilerleyebilmeniz mümkün değildir. Bunu öğrendiğinizde ise her şey çok daha kolaydır. Fiziksel mücadelenin karmaşası berraklığa yer açar ve tüm olasılıklar apaçık karşınızdadır. Hayat da çok daha kolaydır artık. Günlük yaşam mücadelesi, trafik yoğunluğu, gürültücü komşular hiç bir şey artık sizin dengenizi kolay kolay bozamaz. Stres yönetiminin gerçek anlamını kavramışsınızdır artık.

Birçok kişi BJJ ismini ilk kez UFC gibi karma dövüş sanatları organizasyonlarında duymuştur. Gerçekten de dünyadaki tüm MMA (Mixed Matial Arts) organizasyonların da varlık göstermek isteyen sporcular (hangi branş kökenli olursa olsun) cephaneliklerinde BJJ ye de yer açmaktadırlar. Hatta artık günümüzde popülerlik bakımından birçok spor organizasyonunu geride bırakan UFC, Pride, Strikeforce gibi karma dövüş sanatları turnuvaların başlangıcı dahi BJJ ye dayanmaktadır. Kafes dövüşlerinin ilk yıllarında Gracie ailesinin ve BJJ stilinin geriye kalan tüm dövüş stillerine öyle bir üstünlük sağlamıştı ki diğer tüm stillerdeki sporcular bu müsabakalarda tutunabilmek için mutlaka BJJ öğrenmeleri gerektiğini anlamışlardı.

Ancak MMA dışında BJJ sporunu ayrı bir yere koymalıyız. Sade BJJ dersleri  self defence ve sports BJJ olarak ikiye ayrılır ve tekme/yumruk vuruşlarını içermez. Daha çok yer teknikleri üzerine kurulu antrenmanlar güç ve kondisyon geliştirici egzersizler, teknik çalışma ve pratik ve BJJ nin meşhur Rolling (canlı pratik) seansları ile sağlıklı yaşam, meşru müdafaa, kendine güven ve birçok farklı nedenden ötürü size bambaşka bir hayat vaat eder.

Her ne derseniz deyin BJJ, Brazilian Jiu-Jitsu yada sadece Jiu-Jitsu, kelimelerle anlatılmayacak kadar kapsamlı ve derindir. En iyisi o ilk adımı atıp canlı olarak denemektir. Bu stile biraz şans verip anladıkça hayatınızda çok şey değişecektir…

https://www.youtube.com/watch?v=BVkGvkFsmjI

“Jiu-Jitsu is like folding laundry… but the people are still in the clothes!” – Helio Gracie

 

bjj mma brazilian jiu jitsu martial arts boks karma dövüş sanatları kafes dövüşü sokak dövüşü self defans kickboks muay thai izmir kudo yasin özkan bornova alsancak ashina clan grappling judo savaş sanatları savunma sanatları ücretsiz deneme dersleri pt özel ders fitness spor salonu taekwondo grup ve özel kurslar  jujutsu kişiye özel milli takım şampiyon eğitmen fight club crossfit dövüş sporları mücadele sporları dövüş kulübü federasyon self defence bjj turkiye izmir dövüş kursları

Jiujitsuka

Jiujitsuka

Follow by Email
Facebook
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram
https://jiujitsuka.org/